sobota, 4. september 2010

Flandrijski govedar

Pasemski psi - Flandrijski govedar
Pasemski psi- Flandrijski govedar izhaja iz Flandrije oz. Flamske regije na severu Belgije. To področje Belgije je znano po pašništvu in govedoreji. Natančen izvor pasme ni znan, znano pa je, da so Flamci uporabljali več različnih vrst pastirskih psov; med njimi tudi prednike Flandrijskih govedarjev.

Flandrijski govedar je močen, vzdržljiv in delaven. Zaradi grobega videza so ga imenovali kravji pes, voznik goveda ali grdobradi pes. Prepoznavni so po veliki in močni glavi, zaradi nadpovprečno dolge brade in brkov je videti še bolj mogočna. 

O Flandrijskih govedarjih slišimo, da so najsposobnejši pastirski psi zahodne Evrope. Nastali naj bi prav zaradi potrebe po pomoči pri delu. To se pozna v njihovem preprostem in delno zanemarjenem videzu. Danes so znani kot vodniki slepih, dobri čuvaji in zanesljivi policijski psi. Pasemski pes- Flandrijski govedar nas s svojo mogočno postavo izredno močjo spominja na »bizona«. 

Znan in poseben je s svojo dolgo brado in brki, daje vtis umirjenosti in čuječnosti. Kljub veliki postavi se skladno giblje in je zelo okreten. Pri Flandrijskemu govedarju so prepovedali rezanje uhljev in repa. Flandrijski govedar- tako samci kot samice imajo na splošno kratko, bolj kvadratasto in zbito telo, širok in močan hrbet ter rahlo usločen oziroma pritegnjen trebuh. Njegova posebnost je velika glava zaraščena z brado, ki naj bi bila čim daljša. Ima srednje velike temne in ovalne oči, ki gledajo skozi dolgo dlako. Dlaka Flandrijskega govedarja je po vsem telesu dolga, ostra in ravna. Je največkrat črne in sive barve, redkeje delno rdečkaste barve, rjave oziroma lisičje. Lahko so tudi marogasti z rjavimi progami. Pse lahko strižemo, lahko pa jih tudi pustimo dolgodlake. Potrebno jih je česati. Zelo posebni so tudi v tem, da kljub temu, da so dolgodlaki skoraj ne puščajo dlake. Tehtajo od 35 do 50 kilogramov, v višino merijo od 60 do 68 centimetrov.

Ni komentarjev:

Objavite komentar