Italijanski ostrodlaki ptičar je ena najstarejših in najsijajnejših lovskih pasem; opisovali so jo že rimski pisci, med njimi tudi Seneka.
VIDEZ: Italijanski ostrodlaki ptičar je kvadratast, krepak in mišičast pes z močnim hrbtom in zelo globokimi prsmi. Pokriva ga trda, gosta, kuštrava, 4 do 6 cm dolga dlaka, ki tvori značilne brke, brado in sršeče obrvi. Kožuh je lahko bel, bel in oranžen, bel z oranžnimi pikami, bel z rjavimi znamenji, rjavo lisast z rjavimi znamenji ali brez njih. Ima dolgo glavo z zmernim stopom in dolgim, štirioglatim gobcem z rahlo vzbočenim ali ravnim nosnim grebenom; velik smrček je rjave ali temno rdeče (mesene) barve. Velike okrogle oči so okraste do rumene barve. Dolgi trikotni uhlji s kratko dlako visijo tesno ob glavi. Rep, ki je skrajšan na 15 do 25 cm, nosi vodoravno ali pa je spuščen.
ZGODOVINA: Freska slikarja Mantegne (1431-1506) v vojvodski palači v Mantovi je eden prvih dokazov o obstoju te pasme; na njej je upodobljen ostrodlaki ptičar, ki v značilni drži stoji za vojvodo. Od rimskih časov do 19. stoletja so jo opisovali različni pisci in hvalili pse kot izvrstne lovske pomočnike na vseh italijanskih dvorih. V 20. stoletju so pasmo še izboljšali; v petdesetih letih so italijanskega ostrodlakega ptičarja razglasili za najsposobnejšega lovskega psa v Italiji. Sledili so mu poenter, italijanski kratkodlaki ptičar in angleški seter. Italijanska kinološka zveza je sprejela prvi standard leta 1928, danes veljavni standard pa je v bistvu enak standardu, sprejetemu leta 1944.
ZNAČAJ: Italijanski ostrodlaki ptičar je močan in žilav, odličen plavalec in primeren za lov v vseh loviščih pa tudi izvrsten šarivec in prinašalec. Je potrpežljiv, poslušen in družaben, močan in pogumen. Ker je zelo dojemljiv za učenje in lahko vodljiv, je priljubljen in idealen lovski spremljevalec pa tudi družinski pes.
NEGA: Kožuh moramo redno krtačiti. Od časa do časa moramo pregledati uhlje in slušne kanale, po vsakem pohodu pa tudi podplatne blazinice.
ŽIVLJENJSKO OKOLJE: Zaradi mirne in krotke narave se dobro prilagodi tudi življenju v stanovanju. Če ne hodi na lov, mora nujno imeti dovolj priložnosti za gibanje na prostem.
OPOMBA: Italijanskemu ostrodlakemu ptičarju je podoben češki resasti ptičar, česky fousek. Gre za značilnega ptičarja z ostro dlako, primernega za lov v vsakem lovišču. Je med najbolj priljubljenimi lovskimi psi na Češkem, drugod pa je le malo znan.
Ni komentarjev:
Objavite komentar