Basset griffon vendeen, ki je bil dolgo časa zelo razširjen zlasti v zahodnofrancoski pokrajini Vendee, se pojavlja v dveh različicah: kot veliki vendejski ostrodlaki baset in kot mali vendejski ostrodlaki baset. Razlikujeta se po velikosti in še nekaterih malenkostih. Oba sta izredno živahna in marljiva, sicer pa poslušna, privržena in simpatična ter vsekakor zaslužita, da bi ju bolj cenili.
VIDEZ:Telo pokrivata dolga in razmeroma debela dlaka, ki ne sme biti svilasta ali volnata, in gosta podlanka (za razstave je ne krajšajo). Kožuh je lahko enobarven - bel, prsteno rjav ali belkasto siv, dvobarven - bel in oranžen ali črn in belkasto siv ali tribarven v vseh kombinacijah navedenih barv. Glava je dokaj velika, s štirioglatim gobcem (pri velikem basetu je daljši), rahlo vzbočenim nosnim grebenom (ravnim pri malem basetu) in črnim smrčkom. Nad velikimi, temnimi in toplimi očmi se bočijo grmičaste obrvi. Dolgi, nizko nastavljeni uhlji so ovalni, na konceh jih pokrivajo dolge dlake. Visoko nasajen in sabljast rep je zelo košat.
ZGODOVINA: Pasma izhaja iz starih galskih goničev in vendejskega grifona in je sredi 19. stoletja imela značilnosti ostrodlakega basset hounda. Veliki vendejski ostrodlaki baset, ki so ga sprva uporabljali pri pogonih na lisice, danes sodeluje pri lovu na divje prašiče, mali pa je le pomanjšana, umetno vzrejena kopija velikega.
ZNAČAJ: Vendejski ostrodlaki baset je odličen lovec na nizko in pernato divjad. Poleg tega pa je - predvsem mali -ljubezniv, vesel, družaben in zvest, izvrsten družabnik otrok in zelo navezan na gospodarja.
NEGA: Zlasti med menjavanjem dlake moramo kožuh pogosto in dobro prekrtačiti. Priporočljivo je, da po vsakem lovskem pohodu ali sprehodu skrbno pregledamo tudi noge in odstranimo morebitne tujke.
ŽIVLJENJSKO OKOLJE: Tako veliki kot mali vendejski ostrodlaki baset imata izjemno veliko energije, zato potrebujeta zelo veliko gibanja in nista primerna za življenje v mestnem stanovanju.
Ni komentarjev:
Objavite komentar