torek, 4. oktober 2011

Pirenejski ovčar

Pirenejski ovčar, ki ga uporabljajo predvsem za varovanje ovčjih čred, je pri delu izredno ve­sten; telesno je zelo vzdržljiv in odporen ter slo­vi po tem, da nikoli ne zboli.

VIDEZ: Obstajata dve različici pirenej­skega ovčarja - kratkodlaki in dolgodlaki, ki se razlikujeta Ie po gobcu. Pri prvi različici je nekoliko daljši, bolj koničast in pokrit s krajšo dlako. Uhlji so pobešeni, pogosto prirezani, majhne oči so temne ali črne. Srednje dolga dlaka je sršata, gosta, vol­nata in rahlo valovita; na gobcu je dlaka razmero­ma dolga, a obrnjena nazaj, tako da so oči zakrite. Dovoljene barve dlake: rdečkasto rumena, siva s črnimi lisami, včasih lisasta, črna. Ima dokaj dolg hrbet in razmeroma kratek križec. Rep je srednje dolg, včasih skrajšan, na koncu zavit.

ZGODOVINA: Njegovo zgodovinsko poreklo je podobno poreklu drugih evrop­skih dolgodlakih pastirskih psov. Vzredili so ga za potrebe pastirjev v franco­skem delu Pirenejev.

ZNAČAJ: Bister, marljiv, živahen, nezaupljiv do tujcev, zelo navezan na gospo­darja in neskončno vdan; ima odličen spomin. Dobro se prilagodi tudi življenju v stanovanju.

NEGA: Kopamo ga Ie ob izjemnih priložnostih, sicer pa ga dvakrat na teden kr­tačimo. Potrebuje veliko gibanja na prostem.

Ni komentarjev:

Objavite komentar